Kaip elgtis radus laukinį gyvūną/paukštį?

Atėjus pavasario ir vasaros laikotarpiams, laukiniai gyvūnai bei paukščiai apdovanoja gamtą jaunikliais. Jaunikliai dar nėra atsargūs, dar neišmokę tinkamai elgtis gamtoje, todėl kartais nuklysta nuo savo tėvų arba tėvai, ieškodami maisto, palieka jauniklius kuriam laikui. Jaunikliai paukščiukai mokosi skraidyti, todėl neretai iškrenta iš lizdų. Žmonės, radę tokius, iš pažiūros, pasiklydusius, vargšus jauniklius, puola juos „gelbėti“, nesusimąstydami, kad imdami laukinį gyvūną į rankas kai kuriais atvejais jam labiau kenkia, nei padeda.

Aplinkos ministerija kasmet primena, jog laukinius gyvūnus griežtai draudžiama imti į namus. Už laukinio gyvūno ar paukščio paėmimą gresia administracinės nuobaudos. Dažnais atvejais žmonės susižavi jaunikliais kiškučiais, lapiukais ir t.t. ir mano, kad galės juos laikyti namuose, lyg šuniuką ar kačiuką. Tačiau kiškiai, lapės, stirnos, gandrai ir kiti laukiniai gyvūnai dažniausiai nelaisvėje neišgyvena. Tam, kad laukinis gyvūnas galėtų gyventi nelaisvėje, juo reikia ypatingai rūpintis, puikiai išmanyti to gyvūno poreikius ir priežiūrą. Pilnavertę priežiūrą laukiniams gyvūnams gali suteikti tik apmokyti specialistai.

Todėl, radus laukinio gyvūno jauniklį, jokiu būdu negalima imti jo iš gamtos, kuri yra jų tikrieji namai. Vieninteliu ir išskirtiniu atveju, laukinis gyvūnas gali būti paimamas iš gamtos: tuomet, kai jis yra sužeistas ar sergantis. Tokiu atveju, atsargiai ir nesukeliant gyvūnui papildomo streso, reikėtų jį nugabenti į veterinarijos kliniką, kur juo toliau pasirūpins specialistai.

Atėjus sezonui, į mūsų kliniką žmonės dažniausiai kreipiasi dėl rastų paukščių. Džiugu, kad žmonės yra neabejingi ne tik naminiams gyvūnams, tačiau dažnai yra atnešami atneša visiškai sveiki paukščiai ir taip tam paukšteliui padaroma „meškos“ paslauga.

Pavyzdžiui, vienas dažniausių iš atnešamų paukštelių mūsų klinikoje yra čiurlys. Žmonės jį randa tupintį ant žemės, nepaskrendantį, tuomet sunerimę iškart kreipiasi į mus.
Tačiau reikėtų žinoti, kad čiurlys yra toks paukštis, kuris tiesiog fiziologiškai taip sudėtas, kad negali pakilti nuo žemės. Čiurliai puikiai laipo medžiais ir dažniausiai pakyla nuo jų. Todėl, radus čiurlį, reikėtų jį stipriai ir kartu švelniai mestelti į orą, kad pagavęs vėjelį, jis nuskristų. Arba įkelti į medį ar aukštesnį krūmą.