KAČIŲ INKSTŲ FUNKCIJOS NEPAKANKAMUMAS
Inkstai mūsų gyvūnų organizmuose atlieka daug gyvybiškai svarbių funkcijų: reguliuoja kraujo spaudimą, valo kraują, gamina raudonuosius kraujo kūnelius ir hormonus. Deja, vienos dažniausių ligų, kuriomis suserga mūsų mylimos murklės, yra inkstų ligos. Nustatyta, kad net viena iš trijų kačių ankstesniame ar vėlesniame savo amžiuje suserga būtent inkstų ligomis. Tuo tarpu, šunys šia liga serga net tris kartus rečiau.

Inkstų ligų sąrašas yra ilgas, bet dažniausiai diagnozuojamas inkstų funkcijos nepakankamumas. Ši liga gali pasireikšti ūmiai, bet dažniausiai jos eiga būna lėtinė: ilgą laiką gyvūnui gali nepasireikšti visiškai jokie simptomai, tačiau jo inkstuose jau gali vykti negrįžtami procesai. Inkstų nepakankamumu dažniausiai suserga vidutinio ir vyresnio amžiaus katės (maždaug nuo 7 metų), tačiau pasitaiko atvejų, kai šia liga suserga ir visai jaunos katės, todėl net ir jaunoms katėms rekomenduojama profilaktiškai tikrintis bent kartą į metus.

Plačiau..

Ūmaus inkstų nepakankamumo priežastys:

 • Įvairūs apsinuodijimai žmonėms skirtais vaistais, buitinėmis cheminėmis medžiagomis, gėlėmis, nuodais;
 • Dubens srities traumos;
 • Infekcijos;
 • Staigi dehidratacija, ištikus saulės smūgiui.

Jei ūmus inkstų nepakankamumas yra laiku diagnozuojamas ir iš karto pradedamas gydymas, gyvūnas gali visiškai pasveikti. Jei gydymas uždelsiamas, liga gali pereiti į lėtinį inkstų nepakankamumą arba net baigtis gyvūno mirtimi.

Lėtinio inkstų nepakankamumo priežastys:

 • Katės amžius;
 • Antsvoris;
 • Vandens trūkumas;
 • Nekokybiškas, ekonominės klasės maistas; maistas nuo stalo.

Pagrindiniai simptomai, sergant inkstų nepakankamumu:

 • Padažnėjęs šlapinimasis. Katės gali pradėti šlapintis ne tik savo dėžutėje;
 • Padidėjęs troškulys. Daugiau gerdamos, katės kompensuoja staigų skysčių praradimą;
 • Svorio kritimas, apetito stoka;
 • Viduriavimas, vėmimas;
 • Suprastėjusi kailio būklė: kailis neblizga, šiurkštus, gali pradėti pleiskanoti;
 • Blogas burnos kvapas;

Žinoma, šie simptomai nebūtinai reiškia, kad jūsų katė serga inkstų nepakankamumu, tačiau esant bent vienam jų, būtina pasirodyti pas veterinarijos gydytoją. Kuo anksčiau bus diagnozuotas inkstų nepakankamumas, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų mylimas gyvūnas džiugins jus dar ne vienus metus.

Inkstų nepakankamumo gydymas: Jei jūsų katei buvo diagnozuotas inkstų nepakankamumas, jai bus būtina pakeisti ir subalansuoti mitybą. Veterinarijos klinikose ir vaistinėse yra prekiaujama inkstų ligomis sergančioms katėms subalansuotu pašaru, kuris padeda palaikyti ir palengvinti inkstų veiklą. Svarbu subalansuota dieta, kurioje būtų užtektinai vitamino D, fosforo, Omega rūgščių. Taip pat, priklausomai nuo ligos pažengimo, jūsų katei bus paskirtas ir medikamentinis gydymas bei papildai.

Suskleisti

„AUGINTINIO VIRŠSVORIS. KODĖL TAI PROBLEMA?“

Nuo per didelio svorio kenčia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai. Didžiausia problema, kad daugelis gyvūnų savininkų nepripažįsta, jog jų augintiniai turi antsvorio. Nerimą kelia ir faktas, kad sveiką keturkojį šeimininkai įsivaizduoja kaip tingiai judantį rubuilį. Didžiausias augintinių priešas – skanėstai iš mūsų lėkštės. Apklausus 210 naminių gyvūnėlių savininkų, paaiškėjo, kad 93 proc. šunų ir kačių augintojų duoda savo keturkojui žmonių maisto. 26 proc. respondentų prisipažino, kad, be įprasto dienos davinio, savo numylėtinius lepina ir gyvūnams skirtais skanėstais. „Norėdami paskatinti gyvūną, rinkitės vieną ingredientą (pvz., smulkiai supjaustytas orkaitėje keptas gyvulių kepenis) arba traškias daržoves“, – pataria dr. E. Wardas.

Plačiau..

Kitas veiksnys, lemiantis gyvūnų nutukimą, yra blogai apskaičiuota dienos porcija arba peršėrimas. Verdant košes ir mėsą, sunku apskaičiuoti tikrąją tokio viralo vertę. Firminių pašarų kokybė ir sudėtis yra griežtai reglamentuojama, todėl, išanalizavus pakuotę, tampa aišku, kokią paros normą turėtų gauti gyvūnas. Be to, pirktiniai pašarai būna pritaikyti keturkojo veislei, amžiui, sveikatos būklei. Paros davinį reikėtų paskirstyti dviem trims kartams ir duoti visada tuo pačiu metu. Kai kurių veislių šunims kyla didesnė rizika priaugti nereikalingų kilogramų. Dažniau nutunka gyvūnai kompanionai. JAV 59 proc. labradorų ir 63 proc. auksaspalvių retriverių turi antsvorio ar yra nutukę.

Antsvorio rizika didėja su augintinio amžiumi. Nors nutukimas būdingas visų amžiaus grupių gyvūnams, dažniau serga 5–10 m. keturkojai. Jaunikliai mėgsta žaisti judrius žaidimus, o „senjorai“ mieliau gulinėja ant sofos nei laksto paskui kamuolį. Įtakos turi ir gyvūno kastravimas. Pakitus hormonų pusiausvyrai, organizmas ima kaupti riebalus. Be to, kastruoti keturkojai ne taip intensyviai domisi aplinka ir priešingos lyties atstovais, todėl išnaudoja mažiau kalorijų. Kur slypi pavojai?

Antsvorį turintys šunys ir katės dažniau serga sąnarių, inkstų ligomis, kenčia dėl padidėjusio kraujospūdžio, apsunkinto kvėpavimo. Nutukusiems augintiniams padidėja cukrinio diabeto, širdies ir vėžinių ligų rizika. Veislėms, kurioms būdingas ilgas liemuo (taksai, basetai), padažnėja stuburo išvaržų tikimybė. Nutukimas sumažina gyvūno gyvenimo trukmę.

„Antsvoris ne tik vargina ar suteikia diskomfortą. Dėl didelės apkrovos kenčia sąnarių raiščiai, gyvūnas jaučia skausmą, kurį netiesiogiai suteikia šeimininkas. Juk augintinis neima maisto iš šaldytuvo, jis ėda iš mylinčio žmogaus rankų“, – pasipiktinęs JAV Veterinarinės medicinos universiteto specialistas dr. Steve‘as Budsbergas. „Šunų ir kačių nutukimas yra susijęs su medžiagų apykaita ir organizmo hormonų pokyčiais. Dėl sparčiai didėjančio augintinių svorio netrukus atsidursime ant diabeto epidemijos slenksčio“, – teigia veterinarijos gydytojas endokrinologas dr. Markas Petersonas.

Atidžiai apžiūrėkite ir įvertinkite savo augintinio kūną. Apčiuopę šonus, turėtumėte jausti šonkaulių kontūrus – jokio riebalinio sluoksnio. Pažvelgę į savo augintinį iš viršaus, turėtumėte matyti jo liemenį, o ne „statinaitę“. Verta sunerimti, jei gyvūnas greitai pavargsta, atsisako judėti, lekuoja ir sunkiai kvėpuoja.

Suskleisti

KAIP ELGTIS RADUS LAUKINĮ GYVŪNĄ/ PAUKŠTĮ?

Atėjus pavasario ir vasaros laikotarpiams, laukiniai gyvūnai bei paukščiai apdovanoja gamtą jaunikliais. Jaunikliai dar nėra atsargūs, dar neišmokę tinkamai elgtis gamtoje, todėl kartais nuklysta nuo savo tėvų arba tėvai, ieškodami maisto, palieka jauniklius kuriam laikui. Jaunikliai paukščiukai mokosi skraidyti, todėl neretai iškrenta iš lizdų. Žmonės, radę tokius, iš pažiūros, pasiklydusius, vargšus jauniklius, puola juos „gelbėti“, nesusimąstydami, kad imdami laukinį gyvūną į rankas kai kuriais atvejais jam labiau kenkia, nei padeda.

Plačiau..


Aplinkos ministerija kasmet primena, jog laukinius gyvūnus griežtai draudžiama imti į namus. Už laukinio gyvūno ar paukščio paėmimą gresia administracinės nuobaudos. Dažnais atvejais žmonės susižavi jaunikliais kiškučiais, lapiukais ir t.t. ir mano, kad galės juos laikyti namuose, lyg šuniuką ar kačiuką. Tačiau kiškiai, lapės, stirnos, gandrai ir kt. laukiniai gyvūnai dažniausiai nelaisvėje neišgyvena. Tam, kad laukinis gyvūnas galėtų gyventi nelaisvėje, juo reikia ypatingai rūpintis, puikiai išmanyti to gyvūno poreikius ir priežiūrą. Pilnavertę priežiūrą laukiniams gyvūnams gali suteikti tik apmokyti specialistai.

Todėl, radus laukinio gyvūno jauniklį, jokiu būdu negalima imti jo iš gamtos, kuri yra jų tikrieji namai. Vieninteliu ir išskirtiniu atveju, laukinis gyvūnas gali būti paimamas iš gamtos: tuomet, kai jis yra sužeistas ar sergantis. Tokiu atveju, atsargiai ir nesukeliant gyvūnui papildomo streso, reikėtų jį nugabenti į veterinarijos kliniką, kur juo toliau pasirūpins specialistai.

Atėjus sezonui, į mūsų kliniką žmonės dažniausiai kreipiasi dėl rastų paukščių. Džiugu, kad žmonės yra neabejingi ne tik naminiams gyvūnams, tačiau dažnai žmonės atneša visiškai sveikus paukščius ir taip tam paukšteliui padaro „meškos“ paslaugą. Pavyzdžiui, vienas dažniausių iš atnešamų paukštelių mūsų klinikoje yra čiurlys. Žmonės jį randa tupintį ant žemės, nepaskrendantį, tuomet sunerimę iškart kreipiasi į mus. Tačiau reikėtų žinoti, kad čiurlys yra toks paukštis, kuris tiesiog fiziologiškai taip sudėtas, kad negali pakilti nuo žemės. Čiurliai puikiai laipo medžiais ir dažniausiai pakyla nuo jų. Todėl, radus čiurlį, reikėtų jį stipriai ir kartu švelniai mestelti į orą, kad pagavęs vėjelį, jis nuskristų. Arba įkelti į medį ar aukštesnį krūmą.

Suskleisti

„TARIAMASIS KALIŲ NĖŠTUMAS“

Pseudonėštumas, tariamas nėštumas, netikras nėštumas – hormoninis disbalansas, atsiradęs kalės kūne po rujos. Lyginant su kitomis rūšimis, šunų rujos cikle vadinamoji geltonkūnio fazė yra ilga. Tai ir lemia pieno atsiradimą porujo metu. Šiame periode krenta progesterono kiekis, tačiau gausėja prolaktino – to rezultatas ir yra pokyčiai, vadinami pseudonėštumu. Taip pavadinti jie todėl, kad tas pats pastebima ir šuningumo pradžioje – lyg ir nėštumas, bet netikras.

Pseudonėštumo požymiai
Pseudonėštumas būdingesnis jautraus charakterio kalėms ir gali būti susijęs su jų nervų sistemos ypatumais. Vienas iš pseudonėštumo požymių – elgesio pakitimai: neramumas, apetito praradimas ar – atvirkščiai – jis kaip tik padidėja, guolio, „gūžtelės“ sukimas, agresijos kitiems šunims, motiniškų instinktų sustiprėjimas. Kalė gali priaugti svorio, jai atsiranda pieno (ar bent padidėja pieno liaukos). Dažniausios tariamojo nėštumo komplikacijos – mastitas, pieno liaukų navikai. Pseudonėštumo požymiai paprastai išnyksta per kelias savaites, tačiau gali kartotis po kiekvienos rujos (kartais netgi po kiekvienos rujos vis stipriau). Pirmą kartą rujojančioms kalėms pieno liaukų pabrinkimas paprastai trunka ilgiau.

Plačiau..

Gydymas

Pseudonėštumo požymiai savaime praeina per 2 – 4 savaites. Tuo metu patariama sumažinti maisto kiekį – tai sumažins ir pieno gamybą. Porai dienų leidus šuniui visiškai pabadauti, pseudonėštumas praeina dar greičiau. Fizinis krūvis taip pat greičiau sutvarko šias problemas. Jokiu būdu negalima liesti kalės spenelių – tai tik paskatins pieno gamybą. Jei augintinė juos pradėjo laižyti, nereikėtų leisti jai to daryti (galbūt net teks uždėti specialią po operacijų naudojamą apykaklę). Esant poreikiui (pvz., gresiant mastitui ar artėjant svarbiai parodai) pasitelkiami ir vaistai, slopinantys pieno gamybą inicijuojančio hormono sintezę smegenyse. Kai kuriais sunkiais atvejais kalei duodama raminamųjų. Vaistus gyvūnui gali skirti tik veterinarijos gydytojas,.

Jei kalė nėra planuojama veisti, geriausiai būtų ją sterilizuoti. Taip visam laikui išvengiama „hormonų audrų“ ir po jų atsirandančio tariamo nėštumo bei jo sukeliamų komplikacijų. Ramiau tampa ir kalei, ir šeimininkui.
Ir dar šis tas..

Šunų pasaulyje pseudonėštumas – gana įprastas dalykas. Šiuos gyvūnus bei jų protėvius tokia „būklė“ lydėjo daugybę evoliucijos metų. Laukinėje gamtoje visos vilkės rujoja panašiu metu. Tačiau, kaip žinia, paprastai vados susilaukia tik viena – svarbiausia – gaujos narė. Iš pradžių jauniklius ji laiko atskirai nuo kitų gentainių, tačiau vėliau jai prireikia pagalbos rūpinantis neklaužadomis. Kitos vilkės tuo metu gamina pieną ir jos (ar kuri nors viena „išrinktoji“) padeda rūpintis vilkiukais. Tokia papildomų žindyvių praktika padidina atžalų galimybes išgyventi.

Suskleisti